Recepta na dobry dzień

woman-591576_1280U progu dnia najważniejsze jest to, aby twoje myśli były radosne i ufne. Jeśli codziennie rano uśmiechniesz się do swoich najbliższych, powiesz im coś miłego, jeśli przy porannej toalecie popatrzysz z aprobatą na własną twarz w lustrze i do siebie też się uśmiechniesz, zanucisz ulubioną melodię, zapewnisz sobie dobry dzień.

Możesz tę pewność wzmocnić afirmacją, powtarzaną codziennie w myślach lub półgłosem, tuż po przebudzeniu:

Witaj nowy dniu. Jesteś dla mnie i dla wszystkich ludzi najszczęśliwszym dniem, bo na to zasługujemy.

Mam wszystko, co potrzeba do szczęścia — zdrowe ciało, sprawny umysł, kochaną i zdrową rodzinę.

Mam w sobie wiele miłości, którą chciałabym dawać i otrzymywać. Mam w sobie moc tworzenia. Jestem wspaniałym człowiekiem.

yoga-1146277_1280Skoro przygotowałeś psychikę na pomyślne i pożyteczne przeżycie dnia, czas pomyśleć o ciele. Wykonaj parę głębokich oddechów na balkonie lub przy otwartym oknie oraz wypij szklankę ciepłej wody (może być z paroma kroplami cytryny), bo to znakomicie ułatwia poranne (najkorzystniejsze dla organizmu), wypróżnienie. Potem 10-15 minut gimnastyki, aby usprawnić stawy i mięśnie, i zapewnić dobie dobry humor na cały dzień (spróbuj, a przekonasz się, że nie żartuję). Polecam szczególnie ćwiczenia wzmacniające kręgosłup, bo to teraz, w dobie telewizorów i komputerów, najsłabszy punkt naszego ciała.

Rano zjedz koniecznie normalne, najlepiej ciepłe śniadanie. Chińczycy słusznie uważają je za najważniejszy posiłek dnia. Zawsze rozpoczynają go gorącą zupą (polecam owsiankę wykonywaną według chińskiej zasady pięciu przemian). Osobiście poprzedzam ją szklanką świeżo odwirowanego soku, najczęściej z marchwi lub grejfruta (uwaga — soki z pudełka tuczą!).

Obiad zjedz koniecznie w porze południowej (chociażby ciepłą zupę z termosu lub danie z kateringu), a kolację (lekką, najlepiej warzywną), przed 19.00. Jelito cienkie działa najsprawniej pomiędzy 13.00 a 15.00.

couscous-1112012_1280Zjedzony wcześniej lekki obiad zostanie strawiony szybko i z pożytkiem dla zdrowia. Z kolei żołądek po 19.00 ma swoje minimum wydolnościowe. Po kolacji omijaj więc lodówkę, zaserwuj sobie natomiast wieczorny, rodzinny spacer, zamiast telewizora. Wzbogaca uczuciowo, odpręża i gwarantuje dobry sen. I jeszcze jedno — w łóżku nigdy nie rozpamiętuj klęsk, ale z satysfakcją uświadom sobie, co udało ci się w ciągu tego dnia wykonać.

Nie zapominaj też o codziennych porcjach owoców pomiędzy posiłkami oraz o minimalnej porcji ruchu. Owa minimalna dawka to 3x30x130 czyli 3 razy w tygodniu, przynajmniej półgodzinny wysiłek przyśpieszający tętno do granicy 130/minutę. Polecam jogę (jest popularna i można ją ćwiczyć w każdym mieście), dla nerwowych tai chi lub chi kung, rower, pływanie, szybkie marsze (zdrowsze od biegania!). Polecam też taniec spontaniczny, który odstresowuje i wzmacnia ciało.

Jeśli w trybie życia uwzględnisz też okresowe naturalne kuracje wzmacniające układ odpornościowy oraz cykliczne odtruwanie organizmu, staniesz się bardzo rzadkim gościem przychodni lekarskich. Odradzam oczywiście całkowitą rezygnację z kontaktów z lekarzami rodzinnymi. Nawyk okresowych badań profilaktycznych powinien mieć stałe miejsce w kalendarzu naszego życia.

Nina Grella

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *